STYRELSE

Styrelsen för Stiftelsen Barnens Dag består 2021-2022 av:

Anders Edholm, Ordförande                                 

anders@edholm.us

Fredrik Pettersson, Vice ordförande 

pettersson.fredrik@hotmail.com

Lennart Nordfors, Ordinarie

lennart.nordfors@gullers.se

Maliha Khan, Ordinarie 

maliha.ekhan@gmail.com

Kristina Axén Olin, Ordinarie

kristina.axen.olin@riksdagen.se

Daniela Sameland, Suppleant 

daniela.sameland@gmail.com

Zeinab Hussein, Suppleant   

zeinab.golmami@hotmail.com

Daniel Nilsson Brodén, Suppleant

daniel.nilsson-broden@vansterpartiet.se

Evin Badrniya, Suppleant

evin.badrniya@kdu.se 

Åsa Sjöberg, Suppleant

asa.sjoberg@mp.se 

Stiftelsens angelägenheter handhas av en styrelse, bestående av fem ledamöter och fem suppleanter. Styrelsen utses för en tid av ett år. Stockholms kommunstyrelse utser fem ledamöter, varav en är ordförande och fem suppleanter. Styrelsens räkenskaper skall granskas av två av Stockholm stad utsedda revisorer, varav en skall vara auktoriserad. Revisorerna utses för en tid av ett år. För revisorerna skall i samma ordning utses suppleanter.

Författning Stiftelseurkund och stadgar för Stiftelsen Barnens Dag, Kfs 1980:34.